Logo Gmina Tczów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 22087
W sumie: 60801

News

News zdjęcie id 273

Obchody 98 rocznicy Narodowego Dnia Niepodległości w Tczowie

23.11.2016

Obchody 98 rocznicy  Narodowego Dnia Niepodległości  w Tczowie rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny celebrowanej przez księdza proboszcza Janusza Kępczyńskiego.

 W mszy tej uczestniczyli przedstawiciele gminy na czele z  Wójtem Gminy - Panem Andrzejem Wolszczakiem, Przewodniczący Rady Gminy - Pan Piotr Woźniak, członek Zarządu Powiatu Zwoleńskiego - Pan Piotr Fijołek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zwoleńskiego - Pan Bogusław Bernaciak, Radny Powiatu Zwoleńskiego - Pan Mieczysław Kozuń, Radni Gminy Tczów, Sołtysi, delegacje kombatantów ze sztandarami, dyrektorzy  szkół, rodziny pomordowanych i licznie przybyli mieszkańcy.

Po zakończeniu mszy świętej zgromadzeni udali się pod Pomnik Pomordowanych, aby oddać hołd tym, co polegli za ojczyznę, zapłacili najwyższą cenę oddali -  własne życie. Uroczystości rozpoczęły się od  modlitwy w intencji ofiar, którą poprowadził ksiądz wikariusz Sylwester Jończyk.

 W swoim  wystąpieniu Wójt Gminy Tczów – Pan Andrzej Wolszczak zaapelował, aby pamięć o tym krwawym wydarzeniu przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Nawiązał również do zawiłych polskich dróg do niepodległości, mówiąc:  „Wichry historii nigdy nie oszczędzały państwa polskiego, ale zawsze w każdym momencie historycznym Polacy pokazywali światu niezłomny charakter i wspaniałą postawę. My Polacy nie możemy zapominać o tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym kraju, w którym sami możemy decydować o swoich losach. Naszym obowiązkiem jest troska o naszą Ojczyznę, dążenie do zgody i wspólna praca dla Jej dobra. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Niech w dniu dzisiejszym dla każdego z nas wzorem będą słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska – Polską była! Aby w Polsce – po polsku się myślało”.

W hołdzie poległym kwiaty pod pomnikiem złożyli:

  • Pan Andrzej Wolszczak – Wójt Gminy Tczów i Pan Piotr Woźniak – Przewodniczący Rady Gminy w Tczowie;
  • kombatanci ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Kazanowa;
  • Członek Zarządu Powiatu Zwoleńskiego - Pan Piotr Fijołek z delegacją;
  • Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu – Pan Władysław Piorun z delegacją;
  • Pan Arkadiusz Baran – kierownik  Oddziału Banku Spółdzielczego w Tczowie ;
  • przedstawiciele szkół w Tczowie, Brzezinkach Starych, Janowie, Rawicy.

Obchody rocznicowe uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów z PSP w Janowie. Młodzież szkolna przypomniała, jak wielką wartością jest dla człowieka wolność. Tyle cmentarzy, tyle krzyży, tyle powstań zakończonych klęską, tyle cierpienia, tyle łez, tylu wygnańców…

O tym mogli posłuchać pełni zadumy i skupienia Ci, którzy uczestniczyli w tej listopadowej uroczystości. Apel poległych był jednocześnie apelem do żyjących, aby ocalić od zapomnienia tragiczne wydarzenia okresu wojny i okupacji. Aby zachować w pamięci bohaterów, którzy odeszli do wieczności poświęcając swe życie dla Ojczyzny. Dla pokreślenia wyjątkowego charakteru obchodów wartę honorową przy Pomniku Pomordowanych pełnili strażacy z jednostki OSP w Tczowie.

Uroczystość ta była żywą lekcją historii, skłaniająca do refleksji nad postawą i losami naszych przodków w latach II wojny światowej.

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Tczów

Arkadiusz Baran 

przyjmuje interesantów

w sprawach skarg i wniosków:

czwartek 15.00-16.30

Urząd Gminy Tczów

Tczów 124
26-706 Tczów
tel. 48 67 68 023
gmina@tczow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.