Ustawa z dnia 24.07.2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165) zmieniono zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Zmiany weszły w życie z dniem 03.08.2024 r.
Znowelizowana ustawa wydłuża ważność orzeczeń przedłużanych dotychczas do 30 września 2024 r. Aktualnie orzeczenie, które wygasło, maksymalnie może obowiązywać do 31 marca 2025 r. – pod pewnymi warunkami. Zgodnie bowiem z art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji, orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Przedłużyć ważność orzeczenia do 31 marca 2025 r. można:
- jeżeli wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia (do końca września 2024 r. w przypadku osób korzystających z przedłużenia ważności orzeczenia na mocy poprzednich przepisów);
- jeżeli nie zapadnie nowe orzeczenie w czasie obowiązywania orzeczenia dotychczasowego – w tym przypadku obowiązuje data ważności ustalona w nowym orzeczeniu;
- w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności dziecka (osoby poniżej 16 r.ż.) nie można ustalić daty jego ważności, która przekraczałaby dzień ukończenia 16. roku życia. Wówczas należy ustalić datę ważności orzeczenia o niepełnosprawności na dzień przed dniem urodzin orzekanego dziecka; opiekun prawny może wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osoby powyżej 16 r. ż.
Osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. ww. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności powinna złożyć w organie właściwym wniosek o dane świadczenie po uzyskaniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia – z zaświadczeniem potwierdzającym złożenie tego wniosku oraz określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. (o którym mowa w 6bb ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Ważne:
Mając na uwadze, że przyznawanie ww. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności na podstawie ww. znowelizowanych przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych będzie dokonywane na wniosek strony, a nie z urzędu.
Dzięki temu po dniu 30 września 2024 r. osoby te będą miały możliwość zachowania ciągłości otrzymywanych świadczeń.