BIP Gmina Tczów Unia Europejska

Gminna Biblioteka Publiczna w Tczowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Tczowie jest instytucją kultury funkcjonującą w naszej gminie prawie od 75 lat, powstała dnia 15 września 1947 roku jako Gromadzka Biblioteka Publiczna w Tczowie i swoją działalność pod tą nazwą prowadziła do 31 grudnia 1972 roku. W związku z reorganizacją administracyjną z chwilą utworzenia Gmin od dnia 01stycznia 1973 roku funkcjonuje pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Tczowie. Merytorycznie podlega Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Warszawie. Po licznych przeprowadzkach obecnie zajmuje lokal po dawnym Urzędzie Gminy zmodernizowany i wyremontowany. Powierzchnia użytkowa 102 m². W bibliotece jest zatrudniona jedna osoba na całym etacie.

Dyrektor biblioteki Marlena Pietraszewska Godziny otwarcia: poniedziałek – czwartek 8:00 – 16:00, piątek 9:00 – 17:00. Adres biblioteki Tczów 124 biblioteka@tczow.pl 48 676 82 40 http://gbptczow.naszabiblioteka.com

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie publiczna-biblioteka-w-tczowie.jpgW bibliotece od 22 września 2015 roku działa Lokalne Centrum Kompetencji. Jest to miejsce, w którym mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatny dostęp do Internetu, skorzystać z nowoczesnego sprzętu komputerowego, drukarki, skanera i projektora. Dzieci mogą przygotować się tu do lekcji, a bezrobotni wyszukać oferty pracy w Internecie. Organizacja form pracy z czytelnikiem opiera się na różnorodnych działaniach, dzieci mogą aktywnie spędzić wolny czas. Do dyspozycji mają 7 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, gry i zabawy planszowe oraz edukacyjne. Opiekun LCK służy także wsparciem w pisaniu CV, jak również różnego typu pism urzędowych. Lokalne Centrum Kompetencji jest częścią projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza w ramach projektu „M@zowszanie” służącego przeciwdziałaniu wykluczeniu informacyjnemu w województwie, poszerzaniu wiedzy z zakresu możliwości wykorzystania technologii ICT przez osoby, które do tej pory miały trudności z dostępem i użytkowaniem komputera i Internetu.

Najważniejszym zadaniem biblioteki jest popularyzacja czytelnictwa, rozwój kulturalno-oświatowy i podnoszenie świadomości czytelniczej mieszkańców gminy Tczów. Dzięki różnorodności księgozbioru jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom naszych czytelników.  W naszych zbiorach znajdują się  książki z bardzo różnych dziedzin wiedzy. Liczną reprezentację stanowią np.: literatura piękna, literatura fachowa, encyklopedie, leksykony, słowniki. Księgozbiór biblioteki dostosowywany jest do potrzeb wszystkich mieszkańców gminy począwszy od przedszkolaków, młodzież, studentów, aż po ludzi starszych. Katalogi są uzupełniane nowościami na bieżąco i prezentowane na stronie internetowej biblioteki: http://gbptczow.naszabiblioteka.com , oraz na http://wodnik.biblpubl.waw.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony  na portalu społecznościowym Facebook. Znajdziecie tam aktualne informacje o działaniach biblioteki, zapoznacie się z nowościami wydawniczymi i nowinkami literackimi.


Filia biblioteczna w Bartodziejach – Dom Ludowy

Bibliotekarz Małgorzata Wolszczak Godziny otwarcia: poniedziałek– środa 8:00 – 16:00 czwartek 9:00 do 17:00 Piątek od 8:00 do 16:00 48 67 68 006

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dom-lll-1024x771.jpegFilia biblioteczna w Bartodziejach istnieje od 16 września 2010 roku. Księgozbiór placówki został przejęty po zlikwidowanej filii bibliotecznej w Brzezinkach Starych. Obecnie liczy 6275 woluminy i jest ciągle wzbogacany o nowe pozycje. Zbiory są sukcesywnie opracowywane i wprowadzane do systemu bibliotecznego Mateusz. Usprawnia to funkcjonowanie jednostki i pozwala czytelnikom na dokładniejsze zapoznanie się ze strukturą księgozbioru.

Filia w Bartodziejach oferuje swoim użytkownikom nie tylko możliwość wypożyczania książek. Biblioteka prowadzi również szeroką działalność kulturalną i edukacyjną. Organizacja form pracy z czytelnikiem opiera się na różnorodnych działaniach. Z myślą o naszych małych użytkownikach utworzyliśmy mini świetlicę, w której dzieci mogą aktywnie spędzić wolny czas. Do dyspozycji mają 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, gry i zabawy planszowe i edukacyjne, a także stół do tenisa i piłkarzyki.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony na portalu społecznościowym Facebook. Znajdziecie tam aktualne informacje o działaniach biblioteki, zapoznacie się z nowościami wydawniczymi i nowinkami literackimi.

Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%